מהו היסוד החזק אצלך, דרכו התיקון שלך ומסע הצמיחה שעליך לעשות יתגלה?

זיהוי היסוד החזק בנו יגלה לנו את התיקון שלנו ואת מסע הצמיחה הרוחנית שעלינו לעשות כדי להגיע לגדולה רוחנית.

יש דרכים שונות להכיר את עצמינו, אחת הדרכים זה דרך התבוננות על ארבעת היסודות בתוכנו.

הנחת היסוד היא שהעולם נברא מארבעה יסודות: אויר אש מים ואדמה. גם האדם נברא מארבעה יסודות ובעצם כל דבר נברא מארבעת היסודות.

אצל כל אחד יסוד אחד דומיננטי מאחרים והוא מסמל את הכוחות והחולשות שלנו.

הנה הסבר קצר וחלקי על ארבעת היסודות דרך הסתכלות על הנפש:

אוויר – יסוד האוויר מסמל את התקשורת וכוח הדיבור, המילה הכתובה, מחשבות, חשיבה והפצת ידע. תיאוריות, פילוסופיות ולמידה.

אנשים שהיסוד העיקרי שלהם הוא אויר נוטים לחוסר עניין בעולם הגשמי. אנשים רוחניים או אידיאליסטים, בעלי שאיפות להשפיע על העולם שמתחברים לאספקטים המופשטים של הקיום. הם בעלי יכולת להתפתח בלי גבול, סקרנים ומנסים להזין את עצמם בכמה שיותר ידע.

החולשה כמובן קשורה בדיבור. דיבור חסר משמעות, נוטים לדברנות, לפטפטנות, לרכילות ולשון הרע, דברים בטלים, התפארות וחנופה כדי למצוא חן בעיני אחרים. הם מתקשים לגרום לאחרים להבין את עולמם הפנימי ולכן עליהם ללמוד להשתמש במילים ביכולת ההתבטאות הטובה שלהם כדי להעביר את המסרים שלהם בצורה שברורה לאחרים ולהשתמש בכוח שלהם, בדיבור, לכף זכות ולחסד.

אש – יסוד האש מסמל עלייה והתרוממות, הוא מייצג את כוח החיים, את הכוח המניע לחופש, להתפתחות, גילוי וחקירה, לחוות חוויות חדשות, לראות עולם, להתנסות, להיות בביטוי ובעשייה.

אדם שיסוד האש עיקרי אצלו ישאף לחתור ולהשיג, להגיע לגבהים, להנהיג ולקחת אחריות. אלו אנשים בעלי חזון שרואים את התמונה הגדולה, הם ממוקדים ובעלי אמביציה גבוהה.

החולשה של 'אנשי האש' מתבטאת באימפולסיביות, הם מדברים ומגיבים יותר מהלב ופחות מהראש, לוקים ביהירות, כעס, ביקורתיות והתנשאות על אחרים. אלו אנשים שיעשו מאמצים להרגיש נעלים וחשובים מאחרים וכדי להרגיש גבוהים מאחרים ימצאו את החסרונות באחרים ויחתרו למצוא בעצמם מעלות. הם יתנהלו מפחד לאבד את הכבוד ואת המוניטין שהם יצרו ומהפחד לאבד מערכם וחשיבותם. אנשי האש נפגעים מהר ומגיעים לכעס ושנאה מהר מאוד כלפי כל ניסיון ביטול.

האתגר הגדול של אנשי האש הוא ללמוד כיצד לשלוט על האש שבוערת בהם, לאזן את הרגשות והתגובות כדי לפתח ענווה ושחרור ההזדהות עם האגו.

מים – יסוד המים מסמל את עולם הרגשות, שמתחלפים בלי הסבר הגיוני, אינטואיציה ואסוציאציות.

'אנשי המים' מתחברים בקלות לאנשים, נוטים להעניק, להתחבר ולקבל את צרכיו של זולתם, גם במחיר ריצוי. הם נוטים להיות ידידותיים, גמישים, חברותיים וסלחנים. החולשה העיקרית שלהם מונחת בחוסר ריסון עצמי וחוסר משמעות פנימית שמתבטא בחיפוש אחר תענוגות שונים שיגרמו להרגשה של מילוי וסיפוק. קיימת נטייה לקנאה והתמכרות לתאוות ותענוגים מתחושת אי הסיפוק.

התיקון של אנשי המים הוא להתחבר פנימה, לזהות העצמית שלהם, למהות, לפתח פרגון לאחרים, הסתפקות במועט ועזרה לזולת, כדי שתחושת הסיפוק תגיע מבפנים. אחרת יתקשו להשתחרר מהמרדף אחר תחושת מילוי וסיפוק באמצעות דברים חומריים.

אדמה – מסמל את העולם החומרי, את המוצקות, אוכל, בריאות, הישרדות פיסית, רכוש, יציבות.

'אנשי האדמה' עם רגליים על הקרקע, מעשיים מאוד, בעלי משמעת גבוהה ויכולת ריכוז מעולה. הם יודעים לשתף פעולה ושחקני צוות טובים. אפשר לסמוך עליהם ולבטוח בהם, הם נאמנים ויציבים בהחלטות שלהם ובמערכות היחסים שלהם. הם יעדיפו לקבל הוראות ברורות ונוטים לסגל שגרה יומיומית קבועה. שומרים על סדר וניקיון ומעדיפים שיחות עומק על פני שיחות חולין.

מצד שני הם קיימת בהם נטייה לעצלות, עצבות ויאוש, יש בהם כבדות מסוימת, כמו הכבדות שבאדמה, חוסר שאיפה ונטייה להישאר באזור הנוחות. הם עלולים לדבוק במערכות יחסים רעות ולהתקבע בהרגלים ודפוסים ובלבד שלא להתמודד עם שינוי. חסרה תנועה בחיים שלהם.

העבודה העיקרית של 'אנשי האדמה' זה להתגבר על הכבדות ולמשוך למעלה גם רגשית וגם לעורר את המוטיבציה להישגים, לצמיחה ולעשייה משמעותית, אחרת הם נופלים לתחושת ריקנות עמוקה ולעצבות תהומית. עליהם לפתח את המעשיות, היוזמה, השמחה וההודיה.

פעם לימדתי קבוצת מטפלים דרכי אבחון וכשהגענו לארבעת היסודות בראי הנפש מישהי טענה שהיא מתחילה את הבוקר 'רוח' כולה אור ואהבה, מתניעה את היום 'אש' ממוקדת ובלתי ניתנת לעצירה, ממשיכה טובעת ב'מים' ומסיימת 'אדמה' כשכל מה שהיא רוצה זה להתנחם באוכל (: אז כן, כולנו יכולים לזהות את ארבעת היסודות בתוכנו. אנו מורכבים מהכל ולכן אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בכעס, ביהירות, בריחוף, בקנאה או נאחזים בחומר. אלו כולם מידות אנושיות והמטרה שלנו היא לזהות את החולשות שלנו להתמודד איתן ולחזק אותן.

אם נוכל לגלות איזה מהיסודות הנ"ל ממלא תפקיד נכבד במבנה האישיות שלנו, נהיה מוכנים להציץ מבעד לחלון אל הכוחות הרוחניים והפסיכולוגיים שלנו, לזהות אילו יסודות עלינו לחזק כדי לחזק את הנפש ואת בריאות הגוף ולעשות את התיקון הנדרש.

החסרונות שבנו הם יכולים להיות סיבת הקיום שלנו. תכלית חיינו היא להטמיר את החסרונות המהווים מכשול להצלחה, לחזק את האינטליגנציות החסרות ולהאיר את המקומות החשוכים בנו שמשאירים אותנו בתדר הישרדותי, כדי לצמוח לתדרים הגבוהים ולהתרחב תודעתית, תוך ניצול כל האינטליגנציות, העוצמות, הכישרונות, היכולות והתכונות שהגענו איתם לחיים הנוכחים.

אם אדם לא מכיר את עצמו באמת, איך ידע מה עליו לחזק, אילו מבנים ניתן לשחרר ובאיזו דרך להתקדם?

לכן חשוב שאדם יתעורר לעצמו, יכיר את עצמו, את הפנימיות שלו, שילמד כיצד להתחבר למהות ולאור הפנימי שהוא ויחיה בביטוי עצמי עמוק. כי רק מהחיבור הפנימי נובע האושר.