האיכות החשובה ביותר בזוגיות

צפיתי בראיון שקיימו עם נשים בגילאים +60-80 על יחסי מין בגילאים מתקדמים. היתה שם אישה בת ++80, מקסימה כל כך, אלמנה די טרייה ששיתפה שהיו להם יחסי מין מספקים עד שהוא נפטר. כמובן שהיו להם תקופות טובות ופחות טובות והמיניות ביניהם השתנתה במהלך השנים, אבל המעניין היה שהיא שייכה את המיניות הטובה לחברות הטובה שהיתה ביניהם. היא אמרה שסוד הזוגיות הטובה שלהם טמונה בחברות האמיתית והעמוקה ביניהם.

היא שיתפה שהכי חסר לה לשתף אותו במה שקורה לה בחיים, בהתלבטויות, לשוחח על כל הדברים שבעולם, אמרה שהם היו צוחקים הרבה ביחד, להחליט ביחד ואמרה בחיוך שהם ידעו להתווכח טוב ולהתפייס טוב. "החבר הכי טוב שלי חסר לי" היא סיימה בעיניים בורקות מוצפות געגועים.

כששמעתי את הראיון איתה עלתה בי שאלה "האם היה להם מזל או שזה פרי עבודה משותפת? האם ניתן לפתח זוגיות למקום כזה?"

זה הזכיר לי מאמר שקראתי על הדברים החשובים הבסיסיים ביותר שבונים זוגיות טובה ויציבה לאורך שנים.
הרבה מאוד חילוקי דעות היו בין המומחים בנושא, אבל למרות הפער ביניהם כולם הסכימו שתקשורת טובה היא הבסיס להצלחה בזוגיות. הם טענו שבסופו של יום כמתבגרים, הדבר החשוב ביותר שנשאר זה תקשורת טובה, קולחת ונעימה.
כשבני הזוג מעניינים זה את זו, מתעניינים באמת, מתוך אכפתיות, מעריכים ומחזקים אחד את השנייה, מתייעצים ומשתפים, מדברים על הכל בפתיחות, לא מדחיקים או מתעלמים וכמובן לא ממלאים את החוסרים בחוץ. כשבני הזוג החברים הכי טובים זה של זו וזו של זה, החברות תוכל להתגבר על תקופות קשות ולהחזיר אותם זו אל זה בזמנים בהם האהבה אינה נוכחת.
חלק מהמומחים קראו לזה תקשורת וחלק חברות אמת.
חברות שהיא מעל שאר החברויות שכל אחד מתחזק.

בכל גיל ניתן לפתח תקשורת טובה, ללמוד לשתף מתוך פתיחות לב ונפש, להתעניין ממקום אמיתי בשגרה אחד של השנייה, לדעת מה מדאיג כל אחד, מהו זיכרון הילדות היפה, מהם הפחדים הכמוסים, האכזבות והגעגועים, מה מצחיק כל אחד, מהן תשוקות הלב והחלומות של כל אחד. מעט מידי אנו שואלים שאלות התעניינות, שאלות היכרות, במיוחד במערכת יחסים ותיקה. לא משנה כמה זמן הזוגיות קיימת, תמיד חשוב לשאול, להקשיב עד הסוף ולהמשיך לשאול מהתעניינות אמיתית, כי השתנינו במהלך השנים ואנחנו אנשים אחרים עם חלומות חדשים וכמיהות לב שיצאו לאור, בחירות חדשות ותובנות חדשות.

אני אוהבת לשחק משחקים ובמיוחד את משחק השאלות (יש משחקי קופסא נפלאים של שאלות להעמקת הקשר). הכללים שאני המצאתי הן: מותר לשאול כל שאלה מכל תחום, על הצד השני לענות רק תשובת אמת, לא חייבים להגיד את כל האמת, כלומר מותר לבחור כמה לשתף, אבל אסור לשקר וברגע שסיימנו את התשובה אסור לצד השואל להמשיך לשאול או לחקור בנושא במהלך המשחק ובמהלך היום כולו (נותנים לדברים לשקוע). תופתעו לאיזה מקומות מפתיעים מגיעים… גם אם חושבים שמכירים לפני ולפנים.

לחיי חברות אמת