איך ניתן לעזור לאדם אהוב לחולל שינוי בלי לערב אותו כלל?

כולנו מחוברים. ודאי שמעתם את המשפט הזה. כולנו אחד. אלו משפטים יפים אבל מאוד מרוחקים מאיתנו. מה זה אומר שאנחנו אחד ומה האפשרויות שהנתון הזה מעניק לנו?

ברגע שאנו עושים פעולה, מחשבה או רגש – הפעולה שעשינו משפיעה על כולם. כאשר מי שנמצא במרחב הקרוב מושפע בעוצמה גבוהה יותר.

תחשבו שאנחנו מחוברים ברשת. כולנו מחוברים ברשת אחת גדולה ואנחנו זה נקודות החיבור ברשת. כל נקודת חיבור זה בן אדם. עכשיו, אם מישהו יורד כל הרשת זזה למטה. החלקים הקרובים יורדים הרבה והחלקים הרחוקים ינועו מטה במידה קטנה. כל תזוזה שאנו עושים, תזוזה תודעתית, מחשבתית, בדיבור, במעשה מזיז את הכל. את כל העולם!

העולם הפנימי של כל אחד מאיתנו משפיע על התודעה הקולקטיבית, כי כולנו מחוברים לאותה רשת תודעה.

זו הסיבה שכשאדם עושה שינוי תודעתי השינוי מתחולל גם בילדיו, בזוגיות שלו ובאנשים סביבו. כל שינוי תודעתי שאנחנו מחוללים בתוכם משפיע על כל מי שבמרחב שלנו.

כשהילד שלי היה צעיר ולא השתלב בחברה ובלימודים, רציתי לעזור לו. ראיתי את המצוקה שלו, את הבדידות, את הנידוי והריחוק שהוא חווה. באופן טבעי ליבי יצא אליו. זיהיתי היכן הקושי שהוא חווה קיים בתוכי ועשיתי על עצמי עבודה תודעתית. השינוי התחולל כמובן בי, אבל גם בו. וכך הוא עבר ממצב של ילד עם קשיים גדולים בהשתלבות חברתית לילד מצליח מוקף חברים טובים.

כמעט בכל קושי שהילדים שלי חוו, בכל תקופת חיים, נכנסתי פנימה לתוכי, למקום בו הקושי שלהם מצוי בתודעה שלי וחוללתי בתוכי שינוי ואחרי פרק זמן קצר מאוד החוויה שלהם השתנתה. הם לא ידעו בכלל על התהליך וזה גם לא משנה. כך קורה אם אדם עושה עבודה על עצמו בנוגע לקשיים הקיימים בזוגיות, בעבודה, בכל מערכת יחסים. ניתן לשנות כל מערכת יחסים כשאנו מחוללים שינוי פנימי אמיתי ועמוק בתוכנו.

כולנו מחוברים לרשת תודעה אחת. לכן כל שינוי ותזוזה אצלי משפיעה אוטומטית על אחרים.

זה חוק טבע, לכן זה עובד תמיד. בתורת הכאוס זה נקרא "אפקט הפרפר". הביטוי "אפקט הפרפר" מייצג מקרה בו משק כנפי פרפר עשוי ליצור שינויים קטנים באטמוספירה שבסופו של דבר יגרמו להופעת סופת טורנדו או לחלופין ימנעו את הופעתה. הכנפיים המתנופפות מייצגות שינוי קטן בתנאי ההתחלה של המערכת, שגורם שרשרת מאורעות המובילים לתופעה בקנה מידה גדול.

בדיוק באותו האופן, תזוזה תודעתית אצל הפרט יכול לגרום לשינוי משמעותי ועמוק באדם אחר או קהילה שלמה ואפילו על האנושות כולה.

זו העוצמה של שינוי תודעתי.